Biuro ZO PZW w Elblągu informuje, że akcja sprzątania brzegów użytkowanych przez nas akwenów jest kontynuowana. Tym razem uprzątnięto ok. 600 kg śmieci z Wyspy Spichrzów.
W dniu 25.02.2019r. strażnicy rybaccy zatrzymali osobę - członka PZW, który łowił ryby w obrębie ochronnym na rz. Nogat przy śluzie Michałowo. Mężczyzna łowił ryby metodą potocznie określaną "na szarpaka" lub "na kosę". Łowienie ryb przy użyciu tej metody w obrębie ochronnym stanowi przestępstwo. Sprawę przekazano funkcjonariuszom Policji.
Krzysztof Cegiel
Informuję, że do biura ZO PZW w Elblągu wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczycących występowania w ciele złowionych ryb - nicieni. Wszystkie otrzymane informacje dotyczyły okoni złowionych w okolicach ujść rzek do Zalewu Wiślanego. Nicienie umiejscawiają się w mięśniach ryby i mają postać spiralek koloru czerwonego. Dla niektórych gatunków nicieni organizm człowieka może być żywiciel pośrednim, a spożycie ich przez człowieka może być potencjalnie niebezpieczne. OKRĘG PZW W ELBLĄGU W NAJBLIZSZYM CZASIE POBIERZE PRÓBKI W POSTACI KILKUNASTU OKONI I ZLECI BADANIE SPECJALIŚCIE CHORÓB RYB, który określi gatunek nicienia i potencjalne zagrożenie tego określonego gatunku dla człowieka w przypadku spożycia nie w pełni przetworzonych ryb.
Informację sporządził:
Krzysztof Cegiel
Biuro Zarządu Okręgu PZW w Elblągu informuje, że strażnicy rybaccy zabezpieczyli na rz. Tyna w m. Tropy - dwie sieci zastawne, które przegradzały koryto cieku. Z sieci do wody uwolniono jednego szczupaka poniżej wymiaru ochronnego.
Informację sporządził:
Krzysztof Cegiel







